Холивудскиот актер Рајан Рејнолдс е најновата славна личност која заработила преку паметни инвестиции далеку од екранот, пренесува британски Би-Би-Си.

Канадскиот актер треба да заработи над 300 милиони долари откако американска телекомуникациска фирма понуди да купи помала телефонска мрежа во која тој поседува удел.

Исто така, Рејнолдс продал и бренд на џин, каде бил косопственик, за 610 милиони долари.

Се очекува да добие голема исплата откако T-mobile, вториот по големина мобилен оператор во Америка, се согласи да купи компанија во која актерот инвестирал. Рејнолдс поседува пријавени 25% од телекомуникациската компанија Mint Mobile, која е вклучена во договорот со Т – Мобилен, вреден 1,35 милијарди долари.

– Толку сме среќни што T-Mobile ја победи агресивната понуда на мајка ми Тами Рејнолдс во последен момент – се пошегува актерот во соопштението за објавување на продажбата.

Според листата на Форбс за 2020 година, Рејнолдс беше вториот најплатен актер во светот, со заработка од над 20 милиони долари по филм.

И покрај неговото богатство, актерот продолжува да ја гради својата кариера во Холивуд. Следната година, тој треба да глуми во третиот дел од Дедпул заедно со актерот Хју Џекман, кој ќе ја игра улогата на Вулверин.