Холивудската актерка Сандра Булок проговори за борбата против екстремната анксиозност и пострауматското пореметување откако нејзиниот прогонител Џошуа Корбет упадна во нејзината куќа во 2014 година.

57-годишната актерка гостуваше во најновата епизода на „Red Table Talk“ и раскажа се за нејзиното ужасно искуство и последиците по здравјето.

Се започнало во 2014 година кога таа морала да се сокрие во својот плакар за време на грабежот.

„Разбојништвото се случи додека бев во куќата. Се скрив во плакарот и си реков – ова нема да заврши добро. Во плакарот сум, нема да ми помогне”, рекла актерката.

Според судските документи, Булок се исплашила околу 1 часот по полноќ на 8 јуни 2014 година, откако слушнала звуци во сопствената куќа. Кога станала да ја заклучи вратата од својата спална соба, актерката го видела Џошуа Корбет како стои во ходникот облечен во темна облека.

Актерката успеала да ја тресне вратата и да ја заклучи пред да го пријави натрапникот во полиција. Кога пристигнала полицијата, Корбет почнал да вреска: „Сенди, извини. Те молам, не поднесувај тужба“.

Во интервјуто актерката откри дека и е драго што нејзиниот посвоен син Луис не бил дома таа вечер.

„Тоа беше една од оние ноќи кога Луис не беше со мене“

Признала и дека од тој ден никогаш не била сама дома. Овој инцидент имал последици по нејзиното психофизичко здравје.

„Го гледав моето тело, експлодираше. Не реагираше добро на она што се случува”, признала таа. “Луис имаше епилептичен напад. Имаше висока температура, мислев дека умре”, додала таа.

Два дена подоцна отидов на Оскари, а еден ден подоцна ме касна отровен пајак. Косата почна да ми опаѓа. Имам дамки од алопеција насекаде. Мислев што се случува по ѓаволите?! „Откако се случи кражбата, морав да си кажам: ако не се извлечам од ова, ќе умрам“, изјави шокираната актерка.

„Имав анксиозност затоа што седев точно каде што сакав да бидам, го правев токму она што сакам да го правам, а сепак се чувствував многу вознемирена. После тоа отидов на терапија и тие работи мораа да престанат“, рече актерката. : “Не разбрав. што е ПТСН“, рече таа.

„Помислив – јас сум самохран родител. Ова дете нема да апсорбира ништо друго освен страв, траума и срам од мене, во најважниот момент од мојот живот. Не сакав тој товар да го префрлам на моето прекрасно дете. Побарав совет и ќе го побарам повторно и ќе научам, сепак, не сум добар да барам помош затоа што не сум воспитан така“.

Тогаш сфатила дека треба да побара стручна помош, па поради таа причина ја испробала психотерапевтската метода Десензибилизација и репроцесирање со движења на очите (EMDR), која понекогаш може да реши долготрајни и тешки проблеми на неколку терапевтски состаноци.