Нина Агдал (29) е една од успешните манекенки чии слики ги красеа насловните страници на водечките модни и спортски списанија.

Како тинејџерка беше откриена на улиците на нејзиниот роден град, а бидејќи немаше никакво искуство, агентите и предложија да учествува на натпреварот „Elite Model Bow“. Таа не победи на натпреварот, но веднаш потпиша договор со агенцијата и го продолжила своето образование до 18 години.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Nina Agdal (@ninaagdal)

Кога заврши средно училиште, се пресели во Америка, каде нејзината кариера беше неверојатен успех. Таа стана заштитно лице на многу брендови, снимаше едиторијали и насловни страници за сите водечки модни и спортски магазини, а круна на сето тоа беше тоа што ја краси насловната страница на јубилејното педесетто издание на „Sports Illustrated Swimsuit“.

Во манекенските кругови велат дека нејзиното тело е „премногу раскошно“, а Нина во интервју за „Гламур“ изјави дека некои модни списанија ги фотошопирале нејзините фотографии, а некои дури и јавно ја исмевале поради нејзиниот изглед.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Nina Agdal (@ninaagdal)

Сака да потенцира колку добро се чувствува во својата кожа и тело и дека тоа не би го менувала за ништо.

Нина беше во врска и со познатиот Леонардо ди Каприо, 17 години постар од неа, а на кого, како што тогаш пишуваа светските медиуми, таа му беше 10-тиот ангел на Викторија.

Тие раскинаа во 2017 година, по една година гледање и останаа пријатели.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Nina Agdal (@ninaagdal)