Васил Гарванлиев вечерва пее на првото полуфинале на 65. Евросонг во Ротердам Ахој како шести учесник со песната „Here I Stand“ . Шеснаесет земји ќе учествуваат во првото полуфинале покрај Македонија. Литванија, Словенија, Русија, Шведска, Австралија, Ирска, Кипар, Норвешка, Хрватска, Белгија, Израел, Романија, Азербејџан, Украина и Малта, плус Германија, Италија и Холандија ќе гласаат во ова полуфинале.

Второто полуфинале ќе се одржи на 20 мај. Седумнаесет земји ќе учествуваат во второто полуфинале. Сан Марино, Естонија, Чешка, Грчка, Австрија, Полска, Молдавија, Исланд, Србија, Грузија, Албанија, Португалија, Бугарија, Финска, Латвија, Швајцарија и Данска, плус Франција, Шпанија и Велика Британија ќе гласаат во ова полуфинале.

Финалето ќе се одржи на 22 мај . Во финалето ќе учествуваат 26 земји, составени од земјата домаќин, Големата петорка и десетте најдобро рангирани учесници на секое од двете полуфиналиња. Сите триесет и девет земји учеснички на Еврсонг ќе гласаат во финалето.

Холандија е домаќин на престижниот музички настан, по победата на земјата на Евросонг во 2019 година со песната „Arcade“ од Данкан Лоренс. Холандија требаше да биде домаќин и во 2020 година, пред да биде откажан поради Ковид-19. Холандија по петти пат е домаќин на Евровизија по 1958, 1970, 1976 и 1980 година.

Трите вечери во живо ќе ги водат Шантал Јанзен, Едсилија Ромбли, Јан Смит и Ники де Јагер.

Триесет и девет земји ќе учествуваат на натпреварот. Бугарија и Украина ќе се вратат по отсуствата од настанот во 2019 година, додека Унгарија и Црна Гора нема да се вратат по учеството во 2019 година. Ерменија и Белорусија првично планираа да учествуваат, но Ерменија подоцна се повлече поради социјални и политички кризи по војната во Нагорно-Карабах во 2020 година, а Белорусија беше дисквалификувана откако беше утврдено дека нивниот влез не е во согласност со правилата на ЕБУ.

Што типуваат обложувалниците?

Според Александра Јовановска – единствениот преставник од МРТВ на Евровизија во Ротердам, обложувалниците не се на наша страна, но вели дека треба да бидеме свесни дека и тие се дел од игрите на големите лоби групи, така што не треба да ги сфаќаме како комплетно релевантен показател.

-И Тамара не беше сериозен кандидат на обложувалниците во почетокот, па на крајот го освои седмото место. Во изминатите пет дена, неколкупати се смени главниот конкурент за победа на Евровизија. Верувам дека жирито ќе го награди Васил, а доколку и публиката се поврзе со нашата песна шансите ни се добри за успешен пласман. За нашиот настап може да се каже дека е класичен, елегантен, минималистички, но има и моменти на изненадување, а сцената се чувствува полна од присуството на Васил и неговата моќ во вокалната експресија, како и начинот на кој владее со емоциите. Костимографијата е на Раде Василев и Сињори и е во функција на настапот. Приказната околу кошулата на Васил со огледалата е дека нашиот претставник зрачи само светлина и враќа љубов кон публиката. Тие огледала на тиркизниот килим како дел од годинашната приказна беа доловени и преку круната на Васил по која стана препознатлив на Евровизија уште во 2019-та година како дел од тимот на Тамара, вели Александра во интервју за Женски Магазин.