Тито бил пребирлив кога станува збор за десертите, а на овој не можел да му оддолее! Едноставно се притвува, а има неверојатен вкус. Дефинитивно празник за сите сетила:

Потребни состојки:

За бисквитот: 

 • 4 жолчки
 • 200 г шеќер
 • 5 лажици ладно кафе
 • 100 г мелени ореви
 • 5 лажици брашно
 • 3 лажици масло
 • 1 прашок за печиво
 • шлаг од 5 белки

За филот:

фил 1: 

 • 400 мл млеко
 • 5 лажици брашно
 • 2 жолчки

фил 2: 

 • 230 г путер
 • 10 лажици шеќер
 • 100 г топено чоколадо за готвење
 • 1 ванилин шеќер (или ванила екстракт)

Начин на приготвување: Одвојте ги белките од жолчкиѕе. Во белките додадете 100 г шеќер и матете со миксер. И во жолчките додадете 100 г шеќер и матете. После тоа додадете 5 лажици чадно кафе, 100 г ореви, 5 лажици брашно, 3 лажици масло, 1 прашок за печиво и смеса од белки. Печете во рерна загреана на 200 Ц 20-25 минути.

Фил. Во 400 мл млеко додадете 5 лажици брашно и 2 жолчки и гответе со постојано мешање.