САД ги следат разузнавачките информации дека лидерот на Северна Кореја, Ким Јонг Ун, е под сериозна опасност по операцијата, тврди американски службеник со директни информации, пренесува СИ-ЕН-ЕН.

Ким неодамна ја пропушти прославата на роденденот на неговиот дедо на 15 април, што предизвика шпекулации за неговата здравствена состојба. Тој беше виден четири дена пред тоа на состанокот на владата.

Друг официјален претставник на САД изјави во понеделникот за Си-Ен-Ен дека загриженоста за здравјето на Ким е веродостојна, но сериозноста е тешко да се процени.

Дејли НК, онлајн весник со седиште во Јужна Кореја со фокус на Северна Кореја, известува дека Ким, наводно, имал процедура на кардиоваскуларен систем на 12 април.

Според сајтот за вести, Ким имал процедура на кардиоваскуларниот систем поради „прекумерно пушење, дебелина и прекумерна работа“ и сега се лекува на третман во вила во округот Хиангсан.

Откако процениле дека состојбата на Ким е подобрена, повеќето лица од медицинскиот тим кои го лекуваат, се вратија во Пјонгјанг на 19 април и само дел од нив останаа да ја следат неговата состојба за закрепнување, наведува истиот извор.

CNN не е во состојба да ја провери веродостојноста на информациите

Советот за национална безбедност и Кабинетот на директорот за национално разузнавање одбија да коментираат информациите на Си-Ен-Ен. CNN исто така, се обратиле до ЦИА и Стејт департментот за коментар и побарале став од Јужнокорејците.

Собирањето разузнавачки информации надвор од Северна Кореја е неверојатно тешко – една од најпредизвикувачките цели за американското разузнавање.

Северна Кореја строго контролира какви било информации околу својот лидер, кој се третира скоро како божество во земјата. Неговите отсуства од официјалните државни медиуми често предизвикуваат шпекулации и гласини за неговата здравствена состојба.

Северна Кореја нема слободен печат и често е црна дупка кога станува збор за раководството на земјата.

Аналитичарите се многу зависни од скенирање на државни соопштенија и на гледање на пропагандни видеа за каква било претстава.

Ким последен пат се појави во севернокорејските државни медиуми на 11 април.

15 април – најважниот празник на Северна Кореја, годишнината од раѓањето на основачот на земјата, Ким Ил Сунг – дојде и помина без официјално спомнување на движењето на Ким Јонг Ун.

Експертите не се сигурни што се случило и зошто Ким отсуствувал свеченоста што го слави неговиот дедо.

Откако лидерот на Северна Кореја не се појави на оваа важна прослава во минатите денови, тоа придонесе за големи шпекулации. Но, се покажа и дека тоа не е ништо.

“Има многу скори гласини за здравјето на Ким (пушење, срце и мозок). Доколку Ким е хоспитализиран, тоа би објаснило зошто тој не беше присутен на важните прослави на 15-ти април”, рече Брус Клингнер, сениорски истражувач во Фондацијата Херитиџ и поранешен заменик началник на одделот на ЦИА за Северна Кореја.

„Но, со текот на годините, има бројни лажни гласини за здравјето за Ким Јонг Ун или неговиот татко. Мора да сочекаме и да видиме“.

Отсуството на Ким Јонг Ил од парадата во која се славеше 60-годишнината на Северна Кореја во 2008 година беше проследено со гласини дека тој е во лоша здравствена состојба.

Подоцна беше откриено дека тој имал мозочен удар, по што неговото здравје продолжило да се влошува сè до неговата смрт во 2011 година.

Ким Јонг Ун исчезна од очите на јавноста повеќе од еден месец во 2014 година, што исто така предизвика шпекулации за неговото здравје. Тој се врати во спортска форма, а неколку дена подоцна, разузнавачката информација во Јужна Кореја соопштила дека имал циста од глуждот/превиткант глужд.

„Лесно е да се греши на овој“, рече Џон Делури, професор по меѓународни односи на Универзитетот Јонсеи во Сеул.

Повеќе детали накоро…