Тесто кое се подготвува со пециво е подобро се од она со квасец, во моменти кога ви се брза или едноставно не ви се чека тестото да нарасне. Тоа значи дека нема кревање нема чекање чекање. Со исто вакво тесто можат да се направат и кифлички.

Состојки: • 400 гр. брашно • 1 прашак пециво • лажиче сол • 150 гр. омекнат маслец • 2 jајца • 250 гр. сирење • 100 мл. млеко • 1 јајце и сусам

Подготовка: Изматете го маслецот и јајцето, додадете го сирењето и млекото. Постепено додавајте го брашното и пецивото и продолжете да го месете со раце. По потреба додавајте брашно додека тестото не се лети на раце. На подлога посипете брашно и развлечето го тестото во правоаголна кора, од горе премачкајте премаз кој вие го сакате. Ролната сечете ја ролнички и редете ги во подмачкан плех или на хартија за печење. Премачкајте ја секоја ролничка со изматено јајце, а потоа поситете ги со сусам.

Печете ги на 200 степени околу 25-30 минути (додека не заруменат)

За премачкување на кората можете да одберете продукти како што се: песто од босилок и рендана гауда, можете со шунка и намаз од сирење и сирење…