Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган на денешната прес-конференција со германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека околу 400.000 луѓе од северозападната сириска провинција Идлиб се движат кон турската граница поради обновените напади од сириските владини сили.

Турски хуманитарни групи почнаа со изградба на повеќе од 10.000 куќи во Идлиб за да го засолнат растечкиот број лица раселени од борбите, додека Турција се обидува да спречи нов бран мигранти преку нејзината граница.

Ердоган рече дека Меркел му нагласила оти Германија може да обезбеди одредена поддршка за тие планови.