Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.259 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на Kовид-19 во: Скопје-76, Куманово-6, Дебар-2, Штип-6, Прилеп-1, Тетово-13, Струга-7, Битола-3, Охрид-1, Кавадарци-1, Гостивар-10, Гевгелија-1, Македонски Брод-1, Кратово-1, Свети Николе-2, Кичево-3 и еден во Ресен.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрирал 142 оздравени лица од: Скопје-68, Штип-3, Прилеп-1, Тетово-15, Струга-15, Охрид-15, Гостивар-7, Крива Паланка-1, Кочани-1, Пробиштип-1, Кратово-5, Свети Николе-6 и четворица во Ресен.

Починати се 4 лица, еден пациент од Скопје, еден од Тетово, еден од Охрид и еден пациент од Кичево.

На Клиниката за инфективни болести починала пациентка на возраст од 67 години. Еден пациент на 62 години, кој вчера од Кичево бил донесен во тешка општа состојба во болницата во Битола веднаш бил упатен на Инфективната клиника во Скопје, но за време на транспортот починал. Во болницата во Охрид починал пациент на 86 годишна возраст, а во Тетово битката со Ковид-19 ја загубил пациент на возраст од 72 години.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 8.332, бројката на оздравени пациенти е 4.468, на починати е 389, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.475. Во согласност со новите податоци, статистината на активни случаи по градови е следна:

• Скопје 3.952, активни 1.793

• Куманово 868, активни 200

• Дебар 153, активни 91

• Штип 463, активни 181

• Прилеп 302, активни 64

• Тетово 885, активни 290

• Струга 337, активни 163

• Велес 203, активни 33

• Битола 73, активни 30

• Охрид 227, активни 119

• Кавадарци 27, активни 19

• Гостивар 240, активни 147

• Гевгелија 13, активни 3 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци, еден е од Дојран)

• Струмица 24, активни 16

• Крива Паланка 19, активни 8

• Радовиш 8, активни 4

• Крушево 12, активни 7

• Кочани 77, активни 12

• Пробиштип 37, активни 23

• Демир Хисар 8, активни 7

• Македонски Брод 9, активни 5

• Пехчево 6, активни 1

• Берово 4, активни 1

• Валандово 6, активни 0

• Виница 4, активни 1

• Делчево 1, активни 0

• Кратово 9, активни 1

• Свети Николе 120, активни 107

• Кичево 84, активни 71

• Ресен 139, активни 75

• Неготино 22, активни 3 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Досега во земјата се направени вкупно 79.392 тестирања на Ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 4 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 88 лица. На кислородна поддршка се 53 пациенти, а нема пациенти на респираторна машина.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 25 возрасни пациенти позитивни на Ковид-19, пет деца позитивни и едно суспектно на вирусот.

Во болницата „8 Септември“ примени се 4 нови, а вкупно хоспитализирани се 83 пациенти. На респираторна машина се петмина.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 29, а во болницата во Штип се хоспитализирани 54 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани вкупно 127 пациенти – позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Статистиката на активни случаи по скопските општини денеска е следна:

• Чаир – 293

• Аеродром – 147

• Бутел – 139

• Гази Баба – 199

• Центар – 144

• Карпош – 148

• Сарај – 118

• Кисела Вода – 101

• Ѓорче Петров – 108

• Студеничани – 109

• Шуто Оризари – 80

• Арачиново – 40

• Илинден – 22

• Петровец – 20

• Чучер Сандево – 10

• Сопиште – 11

• Зелениково- 15

• Странец – 9

• Нераспределен- 80