Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1742 тестирања, а регистрирани се 130 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-40, Куманово-6, Штип-13, Прилеп-5, Тетово-13, Струга-4, Битола-3, Охрид-6, Кавадарци-2, Гостивар-18, Струмица-1, Пробиштип-2, Берово-1, Виница-5, Делчево-4 и Кичево-7.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 152 оздравени пациенти од: Скопје-87, Куманово-18, Штип-14, Прилеп-2, Тетово-6, Битола-4, Гостивар-9, Македонски Брод-1, Кичево-5 и Ресен-6.

Починати се двајца пациенти, еден од Скопје (70г.) и еден пациент од Штип (75г.). Пациентите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 12970,  бројката на оздравени пациенти е 9513, на починати е 549, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2908. Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 5458, активни 905

• Куманово 1295, активни 286

• Дебар 226, активни 67

• Штип 1061, активни 258

• Прилеп 370, активни 43

• Тетово 1154, активни 158

• Струга 525, активни 171

• Велес 243, активни 27

• Битола 187, активни 73

• Охрид 315, активни 72

• Кавадарци 160, активни 105

• Гостивар 678, активни 298

• Гевгелија 31, активни 13 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 7 на Богданци)

• Струмица 53, активни 24

• Крива Паланка 30, активни 5

• Радовиш 38, активни 10

• Крушево 16, активни 1

• Кочани 128, активни 29

• Пробиштип 71, активни 19

• Демир Хисар 60, активни 37

• Македонски Брод 65, активни 44

• Пехчево 8, активни 2

• Берово 16, активни 7

• Валандово 7, активни 1

• Виница 56, активни 41

• Делчево 14, активни 9 (4 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 15, активни 1

• Свети Николе 261, активни 61

• Кичево 247, активни 128

• Ресен 146, активни 1

• Неготино 36, активни 12 (10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1742 теста се преку: ИЈЗ-550, ЦЈЗ Скопје-25, Авицена-139,  Биотек-281, МАНУ -113, Жан Митрев (Филип Втори)-311, Систина со PCR метода -242, Судска медицина -9, ЦЈЗ Битола-32, Инфективна клиника-20, ГАК-20, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 128.938 тестирања на ковид -19.  Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 2 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 76 пациенти. На кислородна поддршка се 40 пациенти, нема на механичка вентилација. 

Во болницата во Козле се хоспитализирани 19 возрасни пациенти позитивни на ковид-19 и 8 деца позитивни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 5 нови, вкупно хоспитализирани се 74 пациенти. На респираторна машина се 3 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 21, а во болницата во Штип се хоспитализирани 41 пациент. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 120 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 127

• Аеродром – 116

• Бутел – 66

• Гази Баба – 118

• Центар – 87

• Карпош – 93

• Сарај – 26

• Кисела Вода – 69

• Ѓорче Петров – 63

• Студеничани – 30

• Шуто Оризари – 47

• Арачиново – 17

• Илинден – 11

• Петровец – 7

• Чучер Сандево – 8

• Сопиште – 10

• Зелениково – 6

• Странец – 3

• Нераспределен – 1