Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 904 тестирања, а регистрирани се 127 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-57, Куманово-4, Штип-13, Тетово-6, Струга-10, Охрид-7, Кавадарци-1, Гостивар-8, Пробиштип-2, Демир Хисар-1, Кратово-2, Свети Николе-12, Кичево-4.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 83 оздравени лица од: Скопје-35, Штип-8, Тетово-33, Велес-1, Гостивар- 5, Пехчево-1.

Починати се 8 лица, пет пациенти од Скопје, еден од Тетово, еден од Струга и еден пациент од Кичево. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа двајца пациенти на возраст 70 и 93 години. Во ГОБ „8 септември“ починати се пет лица на возраст 34,45,78 и 87 години, а кај 62 годишен пациент, вирусот е потврден постмортем. Во КБ Тетово почина пациент на 78 години.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 9153, бројката на оздравени пациенти е 4810, на починати е 422, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3921. Во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 4271, активни 1885

• Куманово 908, активни 240

• Дебар 173, активни 111

• Штип 582, активни 277

• Прилеп 311, активни 62

• Тетово 944, активни 297

• Струга 361, активни 179

• Велес 206, активни 30

• Битола 88, активни 43

• Охрид 238, активни 123

• Кавадарци 29, активни 18

• Гостивар 294, активни 193

• Гевгелија 19, активни 9 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци, еден е од Дојран)

• Струмица 28, активни 19

• Крива Паланка 22, активни 11

• Радовиш 18, активни 14

• Крушево 13, активни 8

• Кочани 88, активни 20

• Пробиштип 43, активни 27

• Демир Хисар 15, активни 13

• Македонски Брод 9, активни 5

• Пехчево 6, активни 0

• Берово 4, активни 1

• Валандово 6, активни 0

• Виница 5, активни 2

• Делчево 1, активни 0

• Кратово 12, активни 8

• Свети Николе 197, активни 182

• Кичево 100, активни 83

• Ресен 140, активни 59

• Неготино 22, активни 2 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 904 теста се преку: ИЈЗ-433, ЦЈЗ Скопје-25, Авицена-205, Биотек-113, МАНУ -21, Жан Митрев (Филип Втори) –(не доставиле податоци), Систина со PCR метода -88, Судска медицина -0, ЦЈЗ Битола-19. Досега во земјата се направени вкупно 85.820 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 3 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 94 пациенти. На кислородна поддршка се 44 пациенти, нема пациенти на респираторна машина.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 16 возрасни пациенти позитивни на ковид-19, 6 деца позитивни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 11 нови, вкупно хоспитализирани се 94 пациент. На респираторна машина се 3 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 35, а во болницата во Штип се хоспитализирани 52 пациент. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 128 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 280

• Аеродром – 167

• Бутел – 132

• Гази Баба – 195

• Центар – 153

• Карпош – 153

• Сарај – 108

• Кисела Вода – 124

• Ѓорче Петров – 113

• Студеничани – 105

• Шуто Оризари – 97

• Арачиново – 30

• Илинден – 20

• Петровец – 20

• Чучер Сандево – 12

• Сопиште – 18

• Зелениково- 12

• Странец – 7

• Нераспределен- 139