Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.399 тестирања, а регистрирани се 1.342 нови случаи на Ковид-19 во Скопје-479, Куманово-52, Дебар-20, Штип-45, Прилеп-84, Тетово-58, Струга-52, Велес-59, Битола-83, Охрид-49, Кавадарци-42, Гостивар-63, Гевгелија-33, Струмица-29, Крива Паланка-12, Радовиш-12, Крушево-5, Кочани-33, Пробиштип-10, Македонски Брод-2, Пехчево-2, Берово-4, Валандово-4, Виница-4, Делчево-22, Кратово-7, Свети Николе-13, Кичево-31, Ресен-13, Неготино-18 и два во Демир Хисар.

Институтот за јавно здравје денеска регистрира 679 оздравени пациенти од Скопје-266, Куманово-49, Штип-30, Прилеп-51, Тетово-1, Струга-30, Велес-13, Битола-56, Охрид-29, Кавадарци-22, Гостивар-2, Гевгелија-3, Струмица-16, Крива Паланка-3, Радовиш-10, Кочани-14, Пробиштип-3, Македонски Брод-3, Пехчево-4, Берово-6, Валандово-2, Виница-8, Делчево-6, Кратово-8, Свети Николе-11, Кичево-21, Ресен-3, Неготино-8 и еден од Крушево.

Починати се 22 лица, седум пациенти од Скопје (70, 61, 73, 81, 62, 65 и 69 години), еден од Куманово (79), двајца од Штип (81 и 78 години), четири пациенти од Прилеп (84, 68, 69 и 79 години), еден од Струга (77), двајца од Велес (72 и 73 години), еден од Охрид (87), еден од Гостивар (71), еден од Струмица (67), еден од Крушево (71) и еден пациент од Берово (86). Од нив еден пациент е починат вон, останатите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 65.231, бројката на оздравени пациенти е 41.656, на починати е 1.847, а бројот на активни случаи изнесува 21.728. Од вчера се евидентира еден контролен тест, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов статистиката по градови е следна:

• Скопје 28.368, активни 10.477
• Куманово 3.893, активни 886
• Дебар 487, активни 122
• Штип 2.784, активни 523
• Прилеп 3.231, активни 1.031
• Тетово 3.963, активни 974
• Струга 1.559, активни 466
• Велес 2.117, активни 725
• Битола 2.256, активни 942
• Охрид 1.718, активни 594
• Кавадарци 1.358, активни 523
• Гостивар 2.708, активни 996
• Гевгелија 799, активни 263 (60 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 140 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 1.785, активни 568
• Крива Паланка 461, активни 139
• Радовиш 456, активни 118
• Крушево 141, активни 76
• Кочани 1.285, активни 246
• Пробиштип 378, активни 95
• Демир Хисар 205, активни 76
• Македонски Брод 177, активни 49
• Пехчево 104, активни 19
• Берово 395, активни 102
• Валандово 227, активни 66
• Виница 383, активни 142
• Делчево 495, активни 229 (146 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 163, активни 43
• Свети Николе 866, активни 226
• Кичево 1.331, активни 475
• Ресен 492, активни 200
• Неготино 646, активни 337 (91 лице од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 3.399 теста се преку: ИЈЗ-1.220, ЦЈЗ Скопје-64, Авицена-303, Биотек-248, МАНУ -221, Жан Митрев (Филип Втори)-182, Систина со PCR метода-180, лабораторија Лаор-55, Судска медицина-18, ЦЈЗ Битола-61, Инфективна клиника-9, ГАК-11, Синлаб-74, Ремедика-19, лабораторија болница Козле-18, ЈЗУ (рапид тест)-715, УК Пулмологија со алергологија-1. Досега во земјата се направени вкупно 341.261 тестирања на Ковид-19.

 

извор: Makfax