Терористичката закана во Европа се смени во последните пет години, бидејќи џихадистичките упоришта на Блискиот исток не успеваат, но аналитичарите предупредуваат дека Европа мора да биде подготвена за нови напади.

Ал Каеда и Исламска држава, терористичките организации одговорни за најтешките терористички напади во последните две децении, ја изгубија моќта како глобални организации. И покрај фрагментацијата на овие организации во различни здруженија, нивната смртоносна идеологија продолжува да ги инспирира поединците да извршат терористички напади во нивно име, додаваат аналитичарите.

За неколку дена во Париз, на четиринаесет лица ќе им се суди за масакрот на сатиричниот новинар на списанието Шарли Ебдо во јануари 2015 година, полицаец и заложници во еврејскиот супермаркет, за кои Исламска држава и Ал Каеда ја презедоа одговорноста. Масакрот предизвика бран нови терористички напади во Франција.

Најсмртоносен беше масакрот во концертната сала Батаклан во Париз во ноември 2015 година, кога напаѓач уби 130 лица. Планот за напад го смисли раководството на Исламската држава во Сирија.

Експертите сметаат дека е малку веројатно ваквите напади да се случат веднаш, делумно затоа што Исламската држава доживеа драматично губење на територијата и членството во Ирак и Сирија.

Оваа година почести беа „изолирани лица кои не беа забележани од разузнавачките служби, како и нивните ограничени или непостоечки контакти со идентификувани мрежи на џихадисти“, изјави за Франс Прес извор од обвинителството за борба против тероризам во Франција.

Од 2015 година во Франција има 17 терористички злосторства.

Три се случија во 2020 година, а ниту еден од нив не беше покренат од организацијата, но сторителите беа изолирани лица со проблеми со менталното здравје.

Сепак, обвинителите за борба против тероризмот продолжуваат да гледаат знаци на групно дејствување, вклучително и „мрежи на лажни документи и финансирање“, рече изворот.

Сет Џонс од Центарот за стратешки и меѓународни студии во Вашингтон наведува дека во последниве години, американската војска и другите операции ја „десеткуваа“ мрежата за надворешни операции на Исламска држава, бидејќи многу од клучните лидери на операциите беа убиени или затворени.

извор: Makfax