Џесика Набонго, вработена во ООН, стана блогер за патувања и е првата црнкинка која ги посети сите земји на светот. Таа посети 193 земји признати од ООН и две земји што не се во ООН. Тоа е вкупно 195 земји, а на 6 октомври стигна до последната земја на нејзината листа – Сејшели.

Родена е во Детроит, а нејзините родители се од Уганда, па има два пасоши. Џесика се надева дека нејзиниот потфат ќе ги охрабри сите обоени луѓе да го сторат истото.

Иако сметала дека го остварила „американскиот сон“ кога по завршениот колеџ добила фантастична работа во фармацевтска компанија и го купила своето место во „Мотор Сити“, работата сепак не ја задоволувала.

View this post on Instagram

Welcome to the Seychelles ?? !! Country 195 of 195! ?????????⁣⁣⁣ ⁣⁣⁣ So much to say but for now I will just say thank you to this entire community for all of your support. This was our journey and thanks to all of you who came along for the ride!! ⁣⁣⁣ ⁣⁣⁣ Thanks to the 54 people that are here celebrating with me in the Seychelles with the gorgeous backdrop of the @thehresortseychelles with the planning expertise of @vividvibeseventplanning! Last night was unreal and I’m so so grateful. My heart is full!!! ⁣⁣⁣ ⁣⁣⁣ ? : Sho via @neimanmarcus ? : Yeezy Season 8 via @mytheresa.com Earrings: @84gem ? : @christa.shoots #catchmein195 #catchmeinseychelles #catchmeintheseychelles

A post shared by Jessica (?Jess) Nabongo ???? (@thecatchmeifyoucan) on

Таа одлучила да го изнајми својот стан и да појде на патување. Предавала англиски јазик прво во Јапонија, а потоа и во Лондон. Како вработена во ООН, таа ги посетила Бенин и Италија, но ниту тоа не ѝ било доволно.

Познато е дека 150 луѓе до сега ја посетиле секоја земја, повеќето од нив белци со европски пасоши.

Во прилог на нејзината навика за патување, таа формирала фирма „JetBlack“, туристичка агенција која организира мали групни тури низ Африка.

Како инфлуенсерка соработува со хотели и ресторани, од кои некои нудат бесплатно сместување во замена за нивно промовирање. Таа, исто така прифаќа донации на страницата „GoFundMe“.

„Патувањето низ светот како жена може да биде многу тешко. Имав толку многу различни искуства. Како црнкинка, честопати се истакнував. Ме обвинија дека сум проститутка. Ме нападнаа на улица“, рече Џесика.

И покрај тоа што се нарекува Африканка, тоа не ѝ помогнало да ги помине сите проблеми кога патувала во Африка. Неколку пати, таа била принудена да плати мито за да ги премине границите.

View this post on Instagram

TRAVELING SOLO AS A WOMAN⁣ ⁣ When I arrived to check in for my flight to Pakistan, there were only men in line and I felt slightly uncomfortable, it had nothing to do with them and everything to do with me. Fast forward and I’ve been blown away by the kindness and respect that Pakistani men have exhibited, some of the best treatment by men in all the countries I’ve visited. While standing waiting for my luggage a man brought me a trolley without me asking. Men have often stepped to the side and keep a healthy distance which has made me feel super comfortable as a woman traveling solo in this country. ⁣ ⁣ So far I have traveled to 85 countries solo spanning six continents! My first time traveling solo was in 2007 to London, Paris and Madrid. I reached the cities on my own then met friends. Paris chewed me up and spit me out, but that’s a story for another time. ⁣ ⁣ My first full solo trip was Costa Rica in 2009. I recall not really knowing what to do on my own. I spent time walking around, reading, journaling and sitting in parks. I joined a group tour for a day trip to Arenal and asked strangers to take my picture as I still do today. ⁣ ⁣ People often ask me the best countries for solo travel and I think that anywhere in the world is fine for solo travel depending on your level of comfort with the culture. If you are American you may be comfortable in places that someone from the Middle East may not be and vice versa so to give a list would be doing a disservice to the huge diversity of my followers. ⁣ ⁣ The only place that I personally will never travel to alone again is India. I simply do not feel comfortable alone there, the men make me very very uncomfortable. That isn’t to say you shouldn’t. There are plenty of women I know that have done repeat solo trips to India. We each have to have our own experiences! ⁣ ⁣ Tips for solo travel:⁣ 1. Go somewhere you will feel comfortable, because when you’re comfortable you can be confident and when you’re confident you don’t look vulnerable. ⁣ 2. Trust your intuition, she’s probably right!! ⁣ ⁣ Have you ever traveled solo? Which do you recommend or not recommend for solo travelers? Any other tips? ? @projectfairplay

A post shared by Jessica (?Jess) Nabongo ???? (@thecatchmeifyoucan) on

Иако таа не се идентификува себеси како активист, понекогаш самото нејзино присуство беше доволно за да се направат промени или да се натера лицето да ги разгледува работите поинаку.

Нејзината цел не била само да ги види сите земји на списокот. Таа сака да го промени начинот на кој се гледа на женските патници или на обоените патници.

„Расизмот е нешто. Не можеме ништо да сториме за да го заобиколиме тоа. Историјата го стори тоа. Јас постојам како црнкинка на овој свет и нема да дозволам тоа да ме спречи да одам таму каде што сакам да одам, а сакам да одам насекаде“, заклучи Jесика, пренесува „Си-ен-ен“.

извор: Makfax