Американскиот претседател Доналд Трамп не плаќал данок во последните 10 години, објави „Њујорк тајмс“.

„Во годината кога победи на претседателските избори и во првите години во Белата куќа, Трамп плати само 750 долари данок на доход“, наведува весникот.

Извештајот на Њујорк Тајмс ги опишува годините на затајување данок на Трамп.

И покрај заработката од најмалку 434,9 милиони долари во 2018 година, Трамп пријавил загуба од 47,4 милиони долари во неговата даночна пријава.

На брифингот во Белата куќа, Трамп ја негираше приказната и рече дека плаќа многу данок.

„Лажни информации, целосно измислени“, рече Трамп.

извор: Makfax