x

Њукасл попушти, ги прати вработените на принуден годишен одмор

Њукасл е првиот англиски прволигаш кој ги прати вработени на привремен годишен одмор како одговор на кризата поради коронаворус.

Како што пишува ББС, оваа одлука е за доброто на клубот и неговата иднина. Познато е дека сите тимови во светот влегуваат во неверојатни загуби. Според тамошниот закон, работниците кои ќе бидат пратени на принуден годишен одмор имаат право да бараат 80% од платата.

Ваквата одлука на првиот човек Мајк Ешли наиде на нови критики.

sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата