Јужноафриканскиот фоторепортер Шираз Мухамед се врати во својата татковина по поминати три години во Сирија како затвореник на организацијата Исламска држава, јавува АП.

Мухамед известувал за војната во Сирија. Медиумите тврдат дека Мухамед успеал да избега со помош на турските разузнавачи, кои ги координирале акциите со владата во Јоханесбург.

извор: Makfax