x

„Јорганџиите“ триумфално во Сан Себастијан за зацврстување на врвот во Ла Лига (ВИДЕО)

sociedad-atletico

Олдичната сезона за Атлетико (М) во Ла Лига продолжи и на вечерашнотод ербипротив Реал Сосиедад, од каде момците на Чоло Симеоне се враќаат со победа од 2:0 и нови три бода за лидерско место на табелата.

Домашните кои се во страшна криза и без победа на последните 9 меча во сите натпреварувања, вечерва потклекнаа пред притисокот на „јорганџиите“ кои со два гола во вториот дел успеаја да прокнижат нова, десетта победа сезонава. Атлетико отвори со голот на Хермосо по само 4 минути игра во вториот дел, додека со голот на Љоренте во 74. минута беше ставена точка на неизвесноста околу победникот на мечот.

 

Во вториот меч кој исто така се одигра вечерва од 15. коло, екипите на Хуеска и Леванте одиграа без победник 1:1.

Standings provided by SofaScore LiveScore

sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата