Новак Ѓоковиќ направи она што никој не направил. Ја освои планетата одамна, но после грен слем круната ја комплетира со мастерс титула. Серија од девет турнири, сега 1.000 освоени од асот.

Падна посакуваниот Синсинати кој му несостауваше. Во шестото финале, подигнат е трофеј во Охајо.

Јелена Ѓоковиќ, сопруга на најдобриот српски тенисер во историјата.

– Кога работите така како што работите, најдобро што може… Горда историја, каков момент. Прв човек во историја. Прв, единствен, секогаш, ве сакам- напишала Јелена на Твитер.