Евентуалната победа на Џо Бајден на претседателските избори во САД ќе поттикне понатамошно стратешко приближување меѓу Русија и Кина, изјави за ТАСС виш научен соработник на јапонската Фондација за мир „Сасакава“, Таисуке Абиру.

„Администрацијата на Доналд Трамп ја означува Кина како стратешки ривал на САД. Вашингтон постојано спроведува строга политика кон Кина. Оваа линија веројатно нема да се промени под Бајден. Во следните години ќе видиме континуирано стратешко ривалство меѓу САД и Кина “, вели Абиру.

„Со други зборови, Кина сè уште ќе се соочува со тешка ситуација во односите со САД, што ќе ја приближи до Русија. Односите со Русија ќе бидат поважни за Пекинг, како и односите со Кина за Русија, која ќе остане под американски санкции. Овој тренд веројатно ќе продолжи и под Бајден “, истакна тој.

Јапонскиот експерт смета дека во моментов нема изгледи за решавање на територијалното прашање меѓу Токио и Москва.

„Тешко е да се очекува некаков остар напредок тука. Сепак, на среден рок и на подолг рок Јапонија ќе се обиде да ги подобри врските со Русија и да потпише мировен договор заснован на решение за територијалното прашање”, истакна тој.

Според Абиру, победата на Бајден на претседателските избори во САД веројатно нема да има значително влијание врз оваа ситуација.

Иако пребројувањето на гласовите е сè уште во тек, големите американски медиуми проектираат дека демократскиот кандидат победил на претседателските избори. И Фокс њуз и Асошиејтед прес го поставија Бајден над врвот, над потребниот праг од 270 гласа.

Трамп го оспорува сегашниот исход, тврдејќи дека постојат нерегуларности во обработката на гласачките ливчиња во клучните држави и поднесе тужби на суд.

извор: Makfax