x

Јакимовски со први поени, Вашингтон Стејт триумфално

img-5de7a1ff9565efd3d6311ca941ba4d6b-v

Андреј Јакимовски доби многу голема „слобода“ и врати со одлична игра во триумфот над Иглс (71:68).

Против „соседите“, екипата на Вашингтон Истерн Иглс одигра дури 31.минута, што е неверојатен податок за еден „руки“ играч во силната Дивизија од НЦАА лигата. Нашиот репрезентативец стигна и до своите први конкретни бројки во оваа конкуренција. Постигна шест поени, а додека уште исто толку скокови, плус три асистенции.

Се заедно во комплет, доволно за Вашингтон Стејт биде подобар од Иглс со резултат (71:68). Тоа е втора победа од стартот на сезоната за популарните „Кугуарс“ од главниот град на САД.

Следниот меч на Јакимовски и неговиот тим е на 3. декември, против Орегон Стејт.

sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата