Директорот на српската канцеларија за КиМ, Марко Ѓуриќ приведен бил вечерва на сослушување пред судија за прекршоци во Приштина, јави Танјуг.

Ѓуриќ беше уапсен во попладневните часови од косовската полиција во северниот дел од Косовска Митровица.

Приштински медиуми јавуваат дека Ѓуриќ ќе биде депортиран во Србија преку граничниот премин Мердаре.