Членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Орце Ѓорѓиевски му упати 30 ненарачани прашања на најнеуспешниот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски, кој денеска, исто како и Мила Царовска, одговараше на 30 нарачани прашања.

1️⃣. Грчец или Арачиново?

2️⃣. Шеваљ или Џељо Беланоца?

3️⃣. Франкфурт мафија или Детонатор?

4️⃣. Јовче или Фросина Ременски?

5️⃣. Боки 13 или Зоки Кичеец?

6️⃣. Пин Петрол или Пуцко петрол?

7️⃣. Лазо Д’лгио или Раде Штекли?

8️⃣. Шкода Октавија или Ауди?

9️⃣. Да може повторно да остварите средба со Боки 13 дали би го прашале од каде му се кондурчињата?

?. Да бевте со Заев во Идризово, дали ќе се ракувавте со убиецот на Мартин Нешковски?

1️⃣1️⃣. Сте се слушнале ли со убиецот на Мартин Нешковски откако избега од затвор?

1️⃣2️⃣. Кој пукаше во Александар Палас?

1️⃣3️⃣. Ќе им кренете ли на телефон доколку ве побараат убијците кои ликвидираа две лица на партизанска и сакаат ви кажат дека им е досадно бидејќи никој не ги бара и сакаат да се предадат?

1️⃣4️⃣. Што ќе им одговорите на Алил демири и Африм Исмаиловиќ, кои се во бегство за масакрот кај Смилковско езеро, доколку ви пратат фотка од Палма де Мајорка?

1️⃣5️⃣. Дали го искаравте Драган Симоновски повеќе да не прави криминал и да не изнудува пари со ПИ мерки?

1️⃣6️⃣. Дали следниот пат би го амнестирале и би му дале нова раководна позиција ако го повтори делото?

1️⃣7️⃣. Се смеете ли кога ви јавуваат дека во големите акции со дрога нема приведени и дека 500 полицајци успеале да пронајдат и одземат 3 џоинти?

1️⃣8️⃣. Кога го гледавте дивеењето на „Шверцери“ во МНТ со вашите соработници, дали после им се јавивте да им кажете дека претерале или ги зафркававте дека не можеле ни едно столче целосно да откорнат?

1️⃣9️⃣. Ако убавите коли – убаво горат, како горат неубавите?

2️⃣0️⃣. Нивите на Заев со марихуана или кокаинот на Силвија?

2️⃣1️⃣. Што е половинче убаво спакувано:
а) прасе?
б) чоколадце на Европа?
в) брашно тип 500?
– може и помош, повикај го Павле

2️⃣2️⃣. Рекет или безбол палка?

2️⃣3️⃣. Кога убиецот на Мартин Јанушев сам дојде во полиција првин му рековте:
а) аааа… што те нема, што те нема?
б) со празни раце ли се иде?
в) знаеш ли мајка ти колку беше лута што не и кажа дека бегаш?

2️⃣4️⃣. Кога видеодокументираниот поткуп на Заев помина без никаква казна, што се друго може да мине неказнето во Македонија?

2️⃣5️⃣. Пајакот или полицајката?

2️⃣6️⃣. Курто Дудуш или Боро Малборо?

2️⃣7️⃣. Со оглед на тоа што говорите ромски, што точно му порача Курто Дудуш на човекот во неговата канцеларија?

2️⃣8️⃣. Мухамед Зекири или Реизот Сулејман Реџепи?

2️⃣9️⃣. Дали би избегале доколку ве осудат за наместени тендери , прикриени со член 7 од Законот за јавни набавки?

3️⃣0️⃣. Заев или Шекеринска за цимер во ќелија?