x

Шумахер ќе биде ставен на третман со матични клетки

Весникот „Ле Дафин“ тврди дека поранешниот шампион со Ферари, германскиот пилот Михаел Шумахер, ќе биде опериран со матични клетки во обид да се регенерира неговиот нервен систем. Интервенција чии процедури, техники и резултати сè уште не се познати, но која се чини дека ќе се спроведе во наредните неколку дена за стимулирање на мозокот ќе биде уште еден напор на семејството на Германецот да му ги врати виталните функции.

Шуми во 2013 година доживеа сериозна несреќа на скијачката патека Мерибел на француските Алпи, што го стави во ситуација да се бори за својот живот. Дури и денес неговите клинички резултати се чуваат во тајност и подалеку од камерите во однос на приватноста на семејството на седумкратниот светски шампион. Но, сега се чини дека Германецот ќе претрпи нов медицински третман со матични клетки од срцето или коскената срцевина кои ќе бидат пренесени во мозокот на Михаел. Минатиот септември Шумахер ја помина својата прва терапија со матични клетки во Париз. Резултатите не се познати.

sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата