Најдобриот тенисер во свет Новак Ѓоковиќ после големата борба и драма во првиот сет, се пласирал во финале на Мастерс во Рим.

Ѓоковиќ во мечот кој траел повеќе од два часа бил подобар од Норвежанецот Каспер Руда 7:5, 6:3, а за време на првиот сет влегол во жестока расправа со тренерот Марјан Вајд, кој бил на требините.

Вајд нешто му дофрлувал на Ѓиковиќ кој бил близу камерите и воопшто не бил баг:

“Што да одиграм? Што да одиграм? Штое е тоа јеб*те? Што ми зборуваш, што да одиграм?… викал Ѓоковиќ.

Новак денес од 17 часот ќе игра во 52 финале на Мастерс, а ривал ќе му биде подобриот од мечот со Диего Шварцман – Денис Шаповалов