Наваро повреди неколку пропушти сезонава бил опериран во Виторија и ќе паузира пет седмици, што оставаше надеж дека би можел да биде подготвен за стартот на Евробаскет 2015, закажан за 5 септември.

Сепак, каталонскиот гигант ги негираше овие информации, а веднаш потоа весникот „Ел Мундо Депортиво” се јави со информација дека Наваро во текот на целото лето ќе мине обемна рехабилитациска програма, поради што нема да му биде на располагање на националниот тим.
За Шпанија на ЕП нема да играат и Рубио, Калдерон, а се очекува за „црвената фурија“ да не настапи и Марк Гасол.