Од чипс, преку пијалоци и слатки, до бисквити и сочно пилешко: ова се омилени закуски на целата планета, но и кај нас. Сепак, дури и најверните фанови не знаат некои интересни факти за нив.

Обично, не е се како што изгледа, а тоа го потврдуваат и овие производи.

Да започнеме со нашите омилени обоени бонбони Skittles, кои не залажуваат заради нивните различни, виножитни бои дека немаат ист вкус. Мораме да ве разочараме, иако изгледаат поинаку – секоја има ист состав. Научно е докажано дека бојата и мирисот психолошки влијаат врз нас, да мислиме дека станува збор за поинаков вкус на бонбони или друг производ.

Следат гумените бонбони на Haribo, по кои луди целиот свет. Она што можеби не сте го знаеле е дека зелените бонбони имаат вкус на јагоди, иако ние секогаш поврзуваме розова или црвена боја со ова овошје. Значи, во светот Haribo, зелената не е поврзаност со јаболко или киви, исто како што бонбоните со вкус на ананас Haribo не се жолти, туку бели.

McDonald’s chicken nuggets имаат четири различни форми, иако на прв поглед сите парчиња изгледаат исто. Сепак, компанијата сега работи на отстранување на една од формите, а тие се: топка, ѕвонче, коска и чизма.

Веројатно најскапите чипови во светот, Pringles, се еден од омилените во нашата земја. Но, дали знаевте дека не е направен од вистински компир? На кутијата пишува чипс, не затоа што потекнува од Британија (потекнува од САД), туку затоа што се добива со дехидриран, преработен компир.

Познатата маскота, насмеано лице со мустаќи, која ја краси секоја кутија од овој производ се вика Џулиус Принглс. Сепак, не беше секогаш вака, се менуваше со текот на годините.

Дали ви се допаѓаат сендвичите Subway? Можеби знаете напамет каков вкус имаат, но дали знаевте дека не сите имаат иста должина (30 см)? Згора на тоа, против овој ланец беше покрената постапка поради тоа, но сепак, беше заклучено дека природната варијабилност при печење значи дека тие ќе бидат со различна големина.

Познатиот пијалок 7UP порано содржел литиум. Бидејќи има вкус на лимон и вар, ние најмногу го пиеме кога сакаме да се освежиме. Меѓутоа, кога бил измислен во 1929 година, литиумот бил вклучен во рецептот – за да се подобри расположението. Денес, литиумот се користи како лек и се препишува на лица со депресија или биполарно растројство.

Nutelia стана  толку популарен крем што предизвика глобален недостиг на лешници. Верувале или не, лешниците се додадени на рецептот на овој деликатес само за да се направи какаото да напредува повеќе за време на Втората светска војна. Сепак, сега е толку популарно низ целиот свет што има своја книга со рецепти посветени на овој производ. Ова можеби не сте го знаеле: една тегла со 750 грама Nutella содржи 97 лешници.

Култните чипови Doritos беа откриени во Дизниленд. Овој производ е создаден поради зголемената популарност на познатите тортиљи, а беше воведен низ САД во 1966 година. Тој беше наречен Doritos што на шпански значи „мали, златни работи“.

Имаме многу да кажеме за култниот бисквит Oreo. Американците лудуваат по него, и често го јадат со млеко. Сите знаеме колку се вкусни, и дали знаевте дека односот на бисквити и крем е секогаш ист: 71:29? Освен тоа, малкумина знаат дека овој бисквит е вегански производ. Иако го врзуваме за млеко, вистина е дека го нема во составот.