Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се регистрирани 218 нови случаи на коронавирус во Скопје, а  102 се оздравени.

Починати  десет пациенти од Скопје  на возраст од 66, 66, 76, 61, 51, 72, 52, 83, 49 и 84 години.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во Скопје од почетокот на епидемијата изнесува  20849 од кои  активни се 8614

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 529

• Гази Баба – 1216

• Аеродром -1294

• Карпош – 1110

• Центар – 1083

• Кисела Вода – 1050

• Ѓорче Петров – 713

• Бутел – 454

• Шуто Оризари – 146

• Студеничани – 4

• Сарај – 118

• Арачиново -27

• Илинден – 21

• Сопиште – 63

• Чучер Сандево – 92

• Петровец –90

• Зелениково -5

• Странец – 149

• Нераспределен- 172