Државите во светот се подготвуваат за заштита од евентуално ширење на коронавирусот, од кој досега починаа 2.763 лица, а се заразени 80.970.

Најмногу заразени во Европа има во Италија каде што починаа 11 лица, а позитивни на вирусот се околу 300. Први случаи се забележани и во Хрватска, Швајцарија и Австрија, пренесува Си-Ен-Ен.

Во Велика Британија, но и во другите европски земји, учениците кои се враќаат од екскурзија се советуваат некое време да останат дома. Исто така, издадени се препораки да не се патува во Италија.

Властите во САД соопштија дека очекуваат ширење на заразата од новиот коронавирус наречен Ковид-19 и ги повикаа училиштата, компаниите и локалните власти да размислат за мерките на претпазливост како што е откажување јавни настани.

Шефицата на американскиот Центар за контрола и превенција на болести Ненси Месонер рече дека очекува ширење на вирусот во САД.

Австралискиот министер за здравство Грег Хант најави дека во Австралија ќе бидат затворени училиштата и ќе се откажат спортските настани доколку дојде до голема епидемија на коронавирусот.

Во Австралија се регистрирани 23 случаи позитивни на вирусот.

Нови случаи на вирусот се забележани и во Хонгконг, Бахреин, Тајланд, Филипини и Јапонија.