Сплитско-далматинскиот ХСП на својата фејсбук-страница објави дека починал актерот Иво Грегуревиќ.

Од сите фотографии на легендарниот актер од неговите многубројни улоги, тие покрај објавата приложија фографија на актерот и тоа токму онаа на која Грегуревиќ е во усташка униформа.

PREMINUO JE IVO GREGUREVIĆ.Ivo Gregurević rođen je u Donjoj Mahali u Orašju, 7. listopada 1952. godine. Nakon…

Gepostet von HSP Splitsko dalmatinske am Donnerstag, 3. Januar 2019

„Ах, колку убаво му стои капата!“ е најпопуларниот коментар под објавата.

Фотографијата на Иво Грегуревиќ што ја избраа ХСП-овците е од филмот „Сокол не го сакаше“, во кој Грегуревиќ го играше усташот Том.

извор: Makfax