Во Хрватска во последните 24 часа се регистрирани 1.975 нови случаи на Ковид-19, а починаа 76 лица. Бројот на активни случаи се искачи на 18.627, меѓу нив 2.976 се пациенти кои се хоспитализирани, а на респиратор се 290 лица.

Од првиот случај до денес, во Хрватска се регистрирани вкупно 194.962 заразени, од кои 3.177 починаа.

извор: Makfax