x

Ф1 со порака до навивачите: Бидете трпеливи, се уште не знаеме кога ќе почнеме

Формула 1 денеска објави официјално писмо до љубителите на спортот во кое потенцира дека во моментов не се знае кога точно ќе почне новата сезона. Изјавата потпишана од шефот на Либерти Медиа, Чеис Кери, покажува загриженост, како и за жалење за сето она што се случува, но генерално не дава никакви нови информации.

Писмото започнува со тоа што се наведува дека здравјето и безбедноста на навивачите, тимовите и организаторите се приоритет за Ф1, а потоа продолжува:

„Им се извинуваме на навивачите за откажаната трка во Австралија, како и на сите други почетни активности што се одложени. Ние разбираме дека сите сакаат да знаат што се случува со Формула 1 за 2020 година. За жал, не можеме да дадеме конкретни одговори, како резултат на постојано менување на ситуацијата. Секако дека планираме да ја започнеме сезоната веднаш штом ќе биде безбедно. Постојано разговараме со експерти и експерти. Останува да чекаме“, се вели во писмото испратено до навивачите.

sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата