x

Француски репрезентативец го продаде златото од последниот Мундијал

Тешко е за верување но ете се случи и тоа. Француски репрезентативец кој во моментов е нормално анонимен, на ауцкија го продаде златниот медал освоен на последноото светско првенство кое се одржа во Русија во 2018 година. Навистина ова е неверојатна информација, ако се знае дека за селекцијата на Франција настапуваат се од ред сериозни играчи кои заработуваат енормно големи суми на пари на годишно ниво, па потегот на овој засега мистериозен репрезентативец е навистина неверојатен.

Аукцијата се одржала во ена акцуска куќаво Лос Анџелес, а сопственикот Дарен Џилиен рекол дека се појавиле десетина потенцијални купувачи. Среќниот добитник и нов сопственик на златен медал од фудбалскиот мундијал во Русија, за него морал да плати 60.000 евра.

На истата аукција, се најдоа и два златни медали кои ги освоил Бразил но не се знае од која година затоа што Бразил пет пати беше светски првак.

sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата