Француската полиција го уапси Ерик Друет, една од клучните личности во т.н. ‘протести на жолтите елеци’о, во близина на Плас де ла Конкорд во центарот на Париз, објавија локалните медиуми.

Друет е уапсен за организирање на непријавена настан доцна во средата, објави телевизијата „Франс Инфо“, цитирајќи извор од полицијата. Според извештајот, Друет и околу 50 други луѓе пристигнале на плоштадот за да запалат свеќи за повредените за време на протестите. Освен Друет, уапсени беа и многу други учесници во кампањата за проверка на идентитетот.

Друет веќе бил пред суд во Франција по неговото претходно апсење на 22 декември поради незаконското поседување полициска палка и учество во група формирана за насилни активности. Имено, на 6 декември Друет предложи учесниците на протестот на ‘жолтите елесци’ да влезат во Елисејската палата, која е француска претседателска резиденција.

извор: Makfax