Една жена ослабе 60 кг следејќи необична диета, јадејќи само јагоди.

Алисон Грегори (35) беше инспирирана да го смени својот пат откако виде фотографија од нејзиниот последен Божиќ, на која изгледаше поголема од снешко.

Со тежина од 130 килограми, таа ја отфрли својата стара диета со здрави домашни јадења и колачи – и се префрли на нејзините сакани јагоди.

Таа изгуби скоро половина од својата телесна тежина и сега е 70 килограми.

„Јас едноставно полудев по јагодките – јадев пред, после и помеѓу секој оброк“, рече Алисон.

„Наместо во маркет да барам пакетче бисквити или со палачинки, веднаш одам кај јагодтките.

Таа додаде: „Порано во училиште ме нарекуваа„ стебло на дрво “и сега сакам да ги покажувам нозете.

„Старите пријатели кои не ме виделе некое време не ме познаваат, а сега тежам помалку отколку кога имав 12 години.