TMZ објави дека Брајант бил во неговиот приватен хеликоптер со најмалку уште три лица кога започнал да се срушува.

Pepperdine Graphic, студентски весник Pepperdine, во неделата објави твит на кој се гледа слика на хеликоптер и чад во далечина.

Противпожарната служба во округот Лос Анџелес соопшти дека најмалку пет лица загинале во несреќата.

Коби Брајант е легенда во НБА

Брајант е поранешна кошаркарска ѕвезда во НБА, кој помина 20-сезонска кариера исклучиво со Лос Анџелес Лејкерс. Тој е исто така трет стрелец на сите времиња во НБА и има освоено пет првенства во НБА.