x

Формула 1 продолжува на 5. Јули!?

Доколку условите дозволат, Формуа 1 шампионатот ќе продолжи на 5. јули со трката за Големата награда на Австрија.

Досега беа откажани неколку трки што е нормално, но од тимот на Ред Бул открија дека шампионатт продолжува на овој датум.

„Се надеваме дека дотогаш ќе се создадат услови за трка. Тоа би бил одличен почеток на шампионатот. Нормално, ќе треда да дозвола од владата и министерството за здравство на Австрија, но локална подршка засега за вакво нешто има. Треба нормално да се одработи за да има минимален број на гледачи, а и самите екипи би се свеле на минимум“, вели шефот на Ред БУл Рејсинг Кристијан Хорнер.

Ова е веројатно најдобрата опцијан за продолжување на Формула 1 шампионатот, затоа што Ред Бул Ринг стазата се наоѓа на само пет минути од аеродромот Цетвиг.

sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата