x

Формула 1 официјално ги откажа трките во Баку, Сингапур и Јапонија

Формула 1 се подготвува за старт на сезоната во далеку поинаков формат од првичниот. Па така стартот е закажан со две трки во Австрија, а сезонава дел од трките се откажани поради организациски проблеми. Коронавирусот направи голем хаос не само во тимовите туку и кај организаторите, па поради неможноста навреме да ги подготват патеките Баку и Сингапур ги откажаа трките, додека Јапонија се откажа поради тоа што Властите ги затворија границите и забранија влез на странци.

sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата