Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Изет Меџити, кој беше градоначалник на Чаир во неколку последователни мандати, по истекот на стоте дена од формирањето на актуелната влада планира да поднесе интереплација во парламентот против двајца министри избрани од редовите на неговата партија.

Како што дознава Фокус од извори во ДУИ, станува збор за првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби и за министерот за надворешни работи Бујар Османи, за кои Меџити сметаше дека се погрешен избор уште при формирањето на владата.

Повеќе на Фокус