x

Фетел ќе вози за Астон Мартин следната сезона?

Медиумите од Германија пишуваат дека Себастијан Фетел започнал разговори со екипата на Рејсинг Поинт за евентиално да им се приклучи во сезоната 2021-ва.

Тимот управуван од канадскиот бизнисмен Лоренс Стролд ќе го промени своето име во Астон Мартин следната сезона, а Фетел би требал да биде првата голема ѕвезда во тимот. По напуштањето на Ферари и постепено затворање на позициите во другите екипи, Себастијан Фетел нема многу опции. Фернандо Алонсо ќе дојде во Рено, Валтери Ботас го продолжи договорот со Мерцедес и тешко е да се верува дека овој тим ќе го отпушти Луис Хамилтон. Исто така, Ред Бул ги затвори вратите за враќање на Фетел, така што сега една од опциите е Рејсинг Поинт.

Според „Билд“, тој имал разговори со Лоренс Строл, иако неодамна првиот човек на тимот, Отмар Шауфнер, изјави дека тие ќе сметаат на Серхио Перез и Ленс Строл кои имаат долгорочни договори.

sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата