x

ФА купот стартува од 27. Јуни

Откако беше договорен стартот на мечевите од Премиер лигата на 17. Јуни федерацијата договори и тоќен датум за рестарт на ФА купот на Англија. Истиот ќе започне на 27. Односно 28. Јуни. Полуфиналето е планирсно за 11 одноано 12 јули, додека пак големото финале на Вембрли е закажано за 1 Август.

Актуелен бранител на титулата е тимот на Манчестер Сити, а двојките се Лестер – Челзи, Њукасл – Манчестер Сити, Шефилд – Арсенал, Норич – Манчестер Јунајтед.

 

 

sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата