Првата дама на САД, Меланија Трамп, за време на мандатот на нејзиниот сопруг ретко имаше соло настапи и претежно се држаше настрана, но има неколку многу интересни факти за неа.

Таа е втората дама по ред која има странско потекло.  Меланија е првата сопруга на претседател на САД, родена во една комунистичка земја и втора по ред, која е од друг континент. Родена е во Југославија, во денешна Словенија. Првата сопруга со странско потекло била Луиза Адамс. Сопруга на он Квинси Адамс, кој служеше како шести претседател на САД од 1825 до 1829 година. Родена е во Лондон.

Тој има „таен“ полубрат. Таткото на Меланија, Виктор Кнавс, како што пишува GQ, има син од врска пред бракот со мајката на Меланија.  Кнавс го негира татковството и никогаш не контактирал со него. Самата Меланија еднаш рече дека обвинувањата се неточни, но подоцна тврдеше дека не го разбира прашањето и дека тоа го знае со години.

Хилари Клинтон присуствуваше на нејзината венчавка. Бил и Хилари Клинтон беа меѓу 350 гости на свадбата на Меланија и Доналд Трамп на Палм Бич, Флорида во 2005 година.

На венчавката, Меланија носеше венчаница „Диор“ вредна 100.000 американски долари со 1.500 кристали, која беше работена  дури 550 часа.

Гледа на другите први дами од висина – буквално. Поранешниот модел е висока 1,80 метри, што е секако над просекот за жена. Таа е повисока од повеќето претходнички. Само Мишел Обама и Еленор Рузвелт можат да и парираат.

Наводно таа не сакала Трамп да стане претседател. Во книгата на Мајкл Фолв, која крена голема прашина, се вели дека ниту Доналд ниту Меланија не сакале тој да стане претседател.

Таа е единствената прва дама што се фотографирала гола. Три години пред да го запознае Трамп, Меланија позираше гола за еден француски магазин.

Има положено заклетва. Во нискобуџетниот рекламен спот во Словенија во 1993 година, Меланија положи заклетва како претседател на САД.

Двапати беше обвинета за плагијат. Меланија беше обвинета за плагијат, откако новинарите забележаа сличности меѓу нејзината иницијатива „Биди најдобар“ за 2018 година и документ од ерата на Барак Обама. И говорот што го одржа во 2016 година многумина потсети на еден на Мишел Обама од 2008 година.

И недостасува стариот живот. Еден извор изјави за списанието „Пипл“ дека животот на Меланија станал „торнадо 24/7“. Други тврдат дека и недостасува животот пред Белата куќа.