Унгарија и Полска го блокираа одобрувањето на долгорочниот буџет на ЕУ. Планот за буџет исто така вклучува пакет за закрепнување од кризата од пандемијата од 750 милијарди евра (888 милијарди американски долари).

Двете земји се противат на механизмот за владеење на правото поради кој може да ги изгубат субвенциите од ЕУ доколку продолжат со политики коишто ЕУ ги смета за уништување на демократските стандарди.

– Унгарија стави вето на буџетот, рече Золтан Ковач, портпарол на премиерот Виктор Орбан, тврдејќи дека пакетот мора да го одразува договорот постигнат во јули.

– Не можеме да го поддржиме планот во сегашната форма за да ги врзуваме критериумите за владеење на правото со буџетските одлуки, рече тој.

Ветото веројатно ќе ја одложи испораката на многу потребната помош за ЕУ, а седумгодишниот буџет треба да започне на 1 јануари.

Полскиот премиер Матеуш Моравиецки минатата недела се закани со вето.

– Прашањето е дали Полска ќе биде предмет на политичко и институционализирано робување, рече во понеделникот Збигњев Зиобро, полски министер за правда.

– Бидејќи ова не е владеење на правото, што е само изговор, но тоа е навистина институционално, политичко ропство, радикално ограничување на суверенитетот, тврди тој.

Лидерите на ЕУ сметаа дека е решен спорот околу буџетот и придружниот стимулативен план на четиридневниот самит во јули.

Високи европски дипломати изјавија дека е малку веројатно другите земји да се согласат на компромис за условот за владеење на правото.

– Ќе видиме дали Будимпешта и Варшава бараат гаранции и дали тие се прифатливи, цитираше новинската агенција АФП неименуван дипломат, кој предупреди на „сериозна политичка криза“.

Лидерите на ЕУ требаше да одржат видео-конференција во четвртокот за да разговараат за кризата од коронавирусот. Тие можеби сега се фокусираат на убедување на Полска и Унгарија да го решат буџетскиот застој.

Шпанија се надева дека блокот ќе го реши спорот во наредните денови.

– Итно е да се одобрат буџетскиот договор и различните нормативни документи, рече министерката за економија Надија Калвино, подвлекувајќи дека Шпанија го поддржува клучниот услов за владеење на правото.