Во Украина е регистриран рекорден број на новоинфицирани со коронавирус за еден ден – 3833 лица, објави Советот за национална безбедност.

Украина претходно на 17 септември имаше рекорден број новозаболени со Ковид-19 – 3584 година. Дневниот број на новозаразени скокна на над 3.000 во септември, што ја натера владата да ги продолжи важечките мерки до крајот на октомври. Националниот совет исто така објави дека вкупно 195.504 случаи на Ковид-19 биле регистрирани во земјата до 26 септември, со 3.903 смртни случаи.

извор: Makfax