Лидерот или со воен речник, командант на четничкото движење во Србија Братислав Живковиќ беше уапсен вчера, под сомневање за организирање на учество во војна во странство.

Оваа информација беше потврдена од страна на Министерството за внатрешни работи на Србија, но за сега повеќе детали не се познати. Сепак, она што е познато е дека постои основано сомневање дека Живковиќ го сторил кривичното дело: организирање и учество во војна или вооружен судир во странска земја. Во превод, тоа би можело да значи дека тој е еден од оние кои “регрутираат” и го организираат заминувањето на “доброволци” во Украина, каде што се бореле и се ‘уште се борат, на проруска страна.

Токму ова не е изненадувачки, со оглед на тоа што не е непознато дека Живковиќ беше еден од оние кои учествуваа во конфликтите на Балканот, како што и самиот постојано зборуваше.
Не се знае точно колку луѓе однел на бојните полиња, и кои методи ги користел, но не се знае точно и кој стои зад неговата организација, како и други неформални армии и групи кои се борат на руската страна.

Официјалните процени за бројот на оние кои отидоа на бојните полиња не постојат, но се шпекулира дека веројатно станува збор за неколку стотици. Како што самиот Живковиќ зборуваше за RSE, една од неговите чети броела 15 доброволци од Србија, кои пристигнале во Луганск во Украина преку Русија со обични туристички визи. Четата била наречена “Светиот кнез Лазар”.
Исто така, некои медиуми објавија дека во Украина се борел, меѓу другите, против украинската гарда фашисти од “Десен центар”, дека тогаш групата на волонтери од Србија била наречена одред Јован Севиќ, и во еден момент имала 35 волонтери од Србија.

 

Иако со години се шпекулира дека разни “волонтерски групи” се борат во Украина како”продолжена рака” на Кремљ, Живковиќ го негираше ова, и рече дека тој и неговите следбеници имале контакти само со членовите на движењето Козаци и дека биле под команда на претседателот на “Луганската народна република”, Игор Плотницки.

Иако се чини дека директна врска со Москва нема, овие доброволци добиваат месечна апанажа од 150 до 200 евра, и тоа од буџетот на самопрогласената област, која, сепак, е политички поддржана од Москва.

“Нормално е и нашите луѓе добиваа и дневни надоместоци во Косово и Метохија”, изјави Живковиќ за РСЕ пред извесно време.

Инаку, пред канцеларијата на генералното обвинителство на Украина се води истрага во врска со наводната вмешаност на шест државјани на Србија во конфликтот во источна Украина, поради напади врз украинските сили во областа на Донецк и Луганск од страна на проруските сепаратисти, како дел од десничарската организација на екстремисти “Unite Continentale”. Во оваа група луѓе, меѓу другото, се наоѓа и Братислав Живковиќ.

Како што јави на крајот на јуни оваа година RSE, членови на организацијата “систематски се обучуваат во воени бази за обука во град Ростов на Дон во Руската Федерација, како и дека организацијата “Unite Continentale” одржува постојан контакт со лидерите на руската невладина организација” Меѓународно евроазиско движење “.

Да се соберат докази за вмешаноста на членовите на групата “Unite Continentale” за злосторства против националната безбедност на Украина и јавна безбедност, Канцеларијата на државниот обвинител на Украина минатата година побара од надлежните органи на САД, Франција, Шпанија, Италија, Молдавија, Финска, Чешка, Србија и побара спроведување на соодветни процедури за тие лица и потребните документи што се однесуваат на нив.

Сепак, ова е само дел од приказната за Братислав Живковиќ, кој очигледно не е мистерија, а не само за Србија, туку исто така и за властите на други земји. Поточно, во ноември минатата година доби забрана за влез во Романија за 15 години, заради воена шпионажа и поради тоа што претставува закана за националната безбедност. Освен тоа, тој, исто така, има забрана за влез и во други земји членки на НАТО.

Имено, Живковиќ, наводно, се обидел да фотографира тајна документација за радарскиот систем во местото Сату Маре во Романија. Сепак, според романските медиуми, документите кои Живковиќ ги сликал, немаат никаква доверлива тајна и всушност му ги подметнале од романската безбедносна служба за да се потврди неговиот интерес во воена инфраструктура.
Откако заштитен сведок во обвинителската истрага за обид за државен удар во Црна Гора во октомври 2016 Александар Синѓелиќ го спомна повеќе пати, на RSE месец дена потоа се обрати Братислав Живковиќ, кој се претставил како командант на официјално нерегистрирано “Четничко движење”. Ги негираше обвинувањата од Синѓелиќ и зборуваше за неговото учество во војната во Украина, како и за одликувањето од руското Министерство за одбрана.

Братислав Живковиќ, инаку, е недовршен студент на Машинскиот факултет во Белград, а неговото познанство со различни паравоени групи и движења датираат од војните во поранешна Југославија. По сопствено признание, во 2011 година пред Украина, бил во северниот дел на Косово, во општина Зубин Поток, каде што се судрил со тогашниот командант жандармеријата Братислав Дикиќ. Според RSE, се смета дека тој е еден од оние кои се одговорни за уништување на алтернативни правци на движење меѓу Србија и Косово, каде што граѓаните преминуваа од една на друга страна, одбивајќи да ги користат официјалните премини Јариње и Брњак. Инаку, она што е споменато и во медиумите е дека Живковиќ, покрај српското, има и руско државјанство.