Илјадници демонстранти се собраа на улиците на Минск во саботата, а полицијата приведе десетици од нив, објави Ројтерс.

Според агенцијата, најмалку 5.000 демонстранти се собрале на главниот плоштад во Минск.

Тие побараа ослободување на затворената опозиционерка, Марија Колесникова и го повикаа претседателот Лукашенко да се повлече од функцијата.

извор: Makfax