Водечките турски претставници ги осудија карикатурите на претседателот Реџеп Таип Ердоган во денешното издание на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“.

Анкара вели дека чинот е одвратен обид за ширење културен расизам и омраза.

Турскиот гнев поради карикатурата уште повеќе ги затегна односите меѓу Турција и Франција, а сè започна поради цртаните филмови со пророкот Мухамед, поради што тинејџерот му ја отсече главата на својот професор во Париз минатата недела, наведува „Ројтерс“.

Ние најостро ги осудуваме карикатурите на нашиот претседател во едно француско списание кое не почитува ниту една религија. Ништо не им е свето, немаат никакви вредности“, напиша на „Твитер“ портпаролот на Ердоган, Ибрахим Калин.

Тој додаде дека во „Шарли ебдо“ покажале само колку се вулгарни и неморални.

„Нападот на нечии приватни ставови не е хумор, ниту е слобода на изразување“, додаде тој.

На насловната страница на „Шарли ебдо“ се гледа Ердоган кој седи во бела кошула и долна облека, држи лименка пијалак и држи здолниште на жена во хиџаб, на која и се гледа задникот.

Фахретин Алтун, главен портпарол на Ердоган, рече дека антимуслиманската пропаганда на Макрон вродила плодови.

„Го осудуваме најгрозоморниот чин предизвикан од најновата карикатура, која шири расизам и омраза“, напиша Алтун на „Твитер“.

Ердоган го критикуваше Макрон во саботата, велејќи дека треба да оди на преглед на главата.

Од друга страна, францускиот претседател во некои медиуми во арапскиот дел на светот, се појави насликан како ѓавол.

извор: Makfax