Три лица згинаа во моќната бура што ја зафати Франција, а илјадници домаќинства останаа без електрична енергија.

Тојцата загинати за време на бурата работеле како спасувачи во рамки на француската поморска служба и се обидувале да му помогнат на рибарски брод, кој бил заглавен помеѓу високите бранови во водата.

Спасувачкиот брод се превртел на 800 метри од брегот, а во него имало 7 лица, од кои четворица успеале да допливаат до копното.

 

 

 

извор: Makfax