Од скопската полиција потврдија дека претпладнево имале интервенција на три локации каде било пријавено дека се најдени три починати лица од машки пол.

На скопскиот кеј покрај Вардар утрово околу 9:50 човек што трчал на патеката се струполил и паднал. Повикана е итна помош и полиција, но откако е констатирана смрт на човекот отворена е истражна постапка. Полицијата на лице место не можела да го утврди идентитетот и возраста на починатиот.

Во затворот Скопје во Шутка, рано утрово околу 4:10 во келија е најден починат 47-годишен притвореник од Ресен. Веднаш е известена полицијата, а телото на притвореникот е предадено на обдукција.

На пазарчето во Чаир претпладнево постар човек починал по што е повикана полиција и итна помош. Телото е предадено на семејството.

Ниту еден од тројцата починати засега не се поврзаува со заболување од Ковид-19, а на телата на починатите според првичните прегледи немало знаци на насилство.