Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека размислува да воведе карантин во државите Њујорк, Њу Џерси и Конектикат, со цел да се спречи опасноста од ширење на коронавирусот.

Бројот на заразени во Њујорк надмина 52.000 лица.

Во САД досега над 115.000 лица се заразени со коронавирус.

извор: Makfax